Mrazivá rána i večery, teploty pod bodem mrazu, někdy sníh, někdy mrznoucí déšť, náledí? Musíte řídit i v zimě? Pak přesně víte, o čem je řeč a s jakými potížemi se musí řidiči potýkat právě v zimním období, kdy se teploty pohybují byť jen těsně pod bodem mrazu, nebo nad ním.
Nepřizůsobení stylu jízdy je častá příčina nehod
Není se čemu divit, že v zimním období přibývá nehod. Ve zprávách pak můžeme slyšet, že příčinou havárie bylo tzv. nepřizpůsobení stylu jízdy a rychlosti aktuálnímu stavu vozovky a povětrnostním podmínkám. A my se ani nedivíme. Protože také jezdíme v zimě a vidíme, co se na cestách odehrává. Spousta řidičů jezdí v zimě na sněhové břečce či nedejbože na zmrazcích v podstatě stejně, jako kdyby bylo jaro, nebo léto. Bohužel zapomínají na to, že právě v podmínkách zimního počasí je násobně vyšší riziko toho, že se auto dostane do nezvladatelného smyku.
Nicméně, nemusí to být tak tragické. Stačí, když si každý řidič uvědomí, že bezpečná jízda začíná v jeho hlavě a bude dodržovat i další rady, o kterých si můžete přečíst v dalším textu.
předvídat, předvídat a zase předvídat
Ano: PŘEDVÍDEJTE. Je potřeba pochopit – a možná si přitom vzpomenout na zprávy ze včerejška – že je důležité vždy přizpůsobit styl a rychlost jízdy aktuálním povětrnostním podmínkám a stavu vozovky.
Pokud je evidentní, že je silnice mokrá a teploměr sledující venkovní teplotu vám ukazuje méně, než 4 ˚C, začněte být velmi opatrní. To, co z auta vypadá jako voda, nemusí být ve skutečnosti vodou, ale může jít o zrádnou námrazu.
Ta pro vás nemusí být nutně hrozbou, pokud se podle toho budete chovat. Stačí se vyhnout situacím vyžadujícím prudké brždění na poslední chvíli a přejít k předvídavému a včasnému mírnému přibrzďování. Námraza vám dokáže naplno ukázat svou zrádnou tvář právě až při kritickém brzdění, například v případě nebezpečí vzniku dopravní nehody.
zapomeňte na styl jízdy "brzda-plyn"
Podobě je potřeba dávat v zimě pozor na styl jízdy „brzda-plyn“. Nejlépe se ho zcela vyvarovat – a co si budeme povídat – nejen v zimě, ale i v průběhu celého roku. Rozjíždějte se pomalu, opatrně a postupně zvyšujte rychlost a brzděte včas ještě v bezpečné vzdálenosti. Hodně pomáhá – a ne všichni řidiči to dělají – dívat se ne na auto před vámi, ale na auta před ním. Tam se odehrává to, co bude za chvíli důležité pro vás. A vy o tom můžete vědět dříve, než šlápne na brzdu řidič před vámi.
Předpokládejte, že řidič před vámi znenadání bude muset udělat nějaký manévr. To, že od něj budete v dostatečné vzdálenosti vám umožní na to včas zareagovat a vyhnout se nepříjemné situaci, č dokonce srážce.
Buďte si vědomi toho, že ostatní řidiči mohou reagovat úplně jinak, než byste reagovali vy. Mohou být ve stresu, unavení, bohužel někdy i pod vlivem drogy, či alkoholu. Vždy s tím počítejte, pokud si sedáte za volant. Opatrnosti při ježdění, obzvláště při brzdění nikdy není dost. Postupné a včasné plynulé přibrzďováním má ještě jednu další výhodu. Řidič za vámi stejně zbystří pozornost a na základě vašich brzdových světel mu bude jasné, že brzdíte a bude muset brzdit dříve i on. Tím se opět razantně snižuje riziko jeho nárazu do vás.
bezpečná vzdálenost je základ
Aneb dodržujte bezpečnou vzdálenost od auta jedoucího před vámi. Je třeba mít na vědomí, že fyziku neošálíme. Čím je vozovka klouzavější, tím je menší přilnavost a tím se násobně prodlužuje brzdná dráha. A věřte, že se hravě dostanete do situace, kdy vám nepomůže ani nejmodernější elektronika, kterou možná máte ve svém vozidle. Právě proto jezděte v chladnějším a zimním období se značným odstupem od posledního vozidla. To vám umožní bezpečně zastavit svoje auto bez nutnosti nouzově nebo prudce brzdit. Toto pravidlo se vyplatí dodržovat v jakémkoliv počasí i při jízdě v kolonách, či na křižovatkách.
elektronika nemá rozum
Jak říká Halina Pawlovská: „A moje rada zní: Nespoléhejte na elektroniku ve vašem autě.“ Mýlíte se, pokud si myslíte, že ta vyřeší za vás všechno. Je pravdou, že některé situace elektronika dokáže vyřešit a velmi úspěšně. Bohužel ne vše je možné vyřešit bezpečně. Platí, že cílem všech elektronických systémů v autech je pouze zjednodušit práci řidiči, ale ne ji úplně nahradit. Vůbec nelze mluvit o tom, že bys současná technologie jakkoliv nahradila lidský rozum a jeho uvažování. Každý řidič musí vložit do řízení dostatečnou dávku předvídavosti a opatrnosti. Stejně tak je důležitá správná technika jízdy, která v mnoha případech dokáže spolu s výše zmíněnými doporučeními zachránit lidské životy.
nedělejte ze svého auta zbraň
Proto si vždy – když sedáte za volant - vzpomeňte na tato naše doporučení. A to nejen ve zhoršených klimatických podmínkách. Auto je svým způsobem zbraň, kterou lze nesprávným používáním ohrozit či dokonce promarnit lidské životy. O to více to platí v zimním období. Pokud se však budete řídit zdravým rozumem a budete jezdit opatrně, ve vašich rukách zůstane auto autem a nepromění se v onu zbraň.