Jakou vybrat nemrznoucí chladící kapalinu a na co si dát pozor

Zima už je tu a pro řidiče nastal nejvyšší čas připravit se na extrémní počasí. Kromě přezouvání gum a kontroly hloubky dezénu je nutná další údržba, kterou stále množství řidičů podceňuje.

Jednou ze základních věcí, které byste měli před zimou věnovat zvýšenou pozornost, je stav chladicí kapaliny pod kapotou vašeho oře. Pro optimální fungování musí motor dosáhnout určitou teplotu a je ho potřeba co nejšetrněji zahřát.

Dnes se ale zaměříme na opačný problém - přehřívání motoru a efektivní chlazení, které co nejvíce šetří auto a tím i vaši peněženku.

Jak vybrat chladici-kapalinu

Jak funguje chladicí kapalina?

Chladicí kapalina je kombinací nemrznoucí směsi a destilované vody, která má za úkol odvádět teplo z motoru do chladicí soustavy. Voda, která byla použita na chlazení motoru, se v chladiči znovu ochladí vzduchem a následně je připravena celý cyklus opakovat.

Jelikož voda mrzne už při 0 ° C, bez nemrznoucí směsi byste v zimě auto ani nenastartovali. Pravidelná výměna a doplňování chladicí kapaliny vám zajistí bezproblémovou jízdu i v extrémních mrazech a může dokonce zabránit vážnějším problémům, jako je porucha motoru.

Kromě jejího hlavního účelu - odvádění tepla a snížení bodu mrazu - poskytuje chladicí kapalina i další výhody:

  • funguje jako prevence před vznikem rzi
  • chrání hadice, těsnění a jiné pryžové části před popraskáním
  • rozpouští vodní kámen
  • prodlužuje životnost motoru

V současnosti na trhu existuje několik druhů chladících směsí, které se liší zabarvením. I laik je tak díky tomu dokáže od sebe snadno rozeznat. Právě barva chladicí kapaliny sehrává při jejím výměně a doplňování rozhodující roli. Do auta byste vždy měli lít pouze kapalinu stejné barvy, jaká v něm už je.

Rozdílné barvy chladicích kapalin v žádném případě nekombinujte.

G10 - tuto žlutou chladicí kapalinu najdeme zejména v starších motorech, které nemají hlavy na válcích ze slitiny hliníku a její složení je podle toho specificky upravené.

G11 - modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku.

G12 - červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.

G12 + - fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením.

G13 - fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.

Jak často chladicí kapalinu měnit?
Tak jako všechno ostatní, i chladicí kapalina má určitou životnost, po které se už na její spolehlivé fungování nemůžeme spoléhat. Některé chemické složky se z ní časem mohou odpařit nebo změnit své složení, takže již neplní stejnou funkci jako dříve.

Před zimou je vhodné úroveň a kvalitu chladicí kapaliny zkontrolovat, ale každé 3 roky byste ji měli úplně vyměnit za novou. Jedině tak zajistíte bezproblémové fungování svého čtyřkolového miláčka a předejdete zbytečným poruchám, které zvyknou přicházet v té nejméně vhodné chvíli.

Výběr kvalitní nemrznoucí směsi je důležitým prvkem, který byste rozhodně neměli podceňovat. Nekvalitní chladicí kapaliny mohou nadělat více škody než užitku, šetření vás tak v konečném důsledku může vyjít pořádně draho.

Vyberte si u nás nemrznoucí směsi, které vašemu auto poskytnou tu nejlepší ochranu a zajistí spolehlivost i v těch nejtužších mrazech.

Objednejte si kvalitní chladicí kapalinu ještě dnes v balení, které vám nejvíce vyhovuje, a dopřejte svému auto jen to nejlepší.

 

Hledáte konkrétní díl? Kontaktuje nás. Pomůžeme s výběrem a ověříme podle VIN.

Volejte 603 584 895, pište na info@automatejcek.cz nebo použijte tento kontaktní formulář.

Položky označené * jsou povinné.