5 nejčastějších chyb při podzimních cestách

Přechod mezi pěkným létem a mrazivou zimou je u řidičů asi nejvíc podceňovaným ročním obdobím. I zkušení řidiči se občas nechají podzimem zaskočit. Důvodem jsou časté změn počasí i během několika hodin. A tak i běžná rutina, jako je každodenní delší cesta do práce, kterou byste odřídili „poslepu“, se mlže občas stát zkouškou zručnosti i pevných nervů řidiče.
Drtivá většina nebezpečných situací a kolizí na cestách má na svědomí „lidský faktor“. A to si v tomto článku trošku rozebereme a podíváme se na nejčastější chyby a rizika, na které byste si měli dát na podzim pozor a pokud možno se jim vyhnout.

5 chyb na podzim 

1. Nesprávné použití světel

Je až překvapující, jak málo řidičů ví, který režim svícení kdy použít. Za dlouhých letních dní si všichni zvykneme na používání pouze denního LED osvětlení, které však již v horším počasí není dostačující.
Největší nebezpečí se ukrývá v tom, že při denních světlech nejsou rozsvícené zadní červená světla a vy tak nejste pro ostatní řidiče za vámi tolik viditelní. Ve své podstatě tím ohrožujete životy ostatních účastníků silničního provozu.
Zejména při deštivém počasí  je potřeba přepnout z denního svícení na klasická potkávací světla, která zajistí vyšší viditelnost vpředu i vzadu. Pokud vás překvapí na silnici opravdu hustý déšť, nebo „padne“ mlha, nezapomeňte zapnout mlhová světla – opět vpředu i vzadu.
Buďte ale pozorní k tomu, v jaké situaci se nacházíte. Jakmile se dostanete do kolony vozidel, buďte ohleduplní a mlhovky vypněte. Jejich světlo je opravdu výrazné, abyste neoslňovali ostatní řidiče.

2. Jízda na letních pneumatikách

Nečekejte s výměnou pneumatik, až napadne první sníh.  Stačí mokrý a studený asfalt, na kterém letní pneumatiky nemohou pracovat stejně spolehlivě, jako ty zimní. Na zbytečné vyčkávání, či případnou lenost můžete doplatit i o moc hůř, než jen odřeným blatníkem nebo nárazníkem.
S přezutím souvisí i další údržba, díky které se ujistíte že vaše auto vyjíždí na podzimní cesty v dobrém stavu. Mezi běžné věci, které je potřeba zkontrolovat, patří stav oleje, funkčnost stěračů i hloubka vzorku pneumatik.

3. Aquaplanning

U pneumatik ještě chvíli zůstaneme. Vzhledem k tomu, že se jedná o součást vozu, která je jediná přímém kontaktu s vozovkou, si zaslouží vaši zvýšenou pozornost. Předepsaná minimální hloubka vzorku v zimě je 4 mm.
 
Právě opotřebované pneumatiky jsou spolu s vyšší rychlostí příčinou jevu, kterému se říká aquaplanning. Jde o situaci, kdy se auto na vodním polštáři dostane do smyku díky ztrátě přilnavosti s povrchem vozovky. Pneumatiky s nedostatečným vzorkem nestíhají odvádět množství vody dostatečně rychle a tak se mezi nimi a vozovkou vytvoří vodní vrstva, na které se stane vaše auto neovladatelným.

4. Chodci, zvěř a cyklisti

První pravidlo bezpečné jízdy zní, že musíte způsob jízdu přizpůsobit svým schopnostem a snažit se předvídat riziko. To znamená nutnost často myslet i za ostatní účastníky silničního provozu.
I přes rozsáhlou osvětu dopravní policie se stále najde poměrně dost chodců, kteří si myslí, že nepotřebují být osvětleni. Ať jsou chodci jakkoli opatrní, zůstává pravdou že jsou nejzranitelnější a stačí málo, abyste někomu vážně ublížili.
Samostatnou kategorií jsou cyklisti, kteří nepoužívají světla ani reflexní prvky. Pamatujte na to, že vás na rozdíl od nich chrání plechy i airbagy.
ne všichni chodci mají jen dvě nohy. Zvěř vás může překvapit i v obývaných oblastech a i když  je zvěř aktívní zejména v noci, na podzim a v zimě je potřeba počítat s jejím zvýšeným výskytem v okolí cest

5. Lenost před jízdou

Zní to jako samozřejmost, ale vždy se najdou řidiči, kteří jsou schopni jezdit s tzv. tankovým průzorem, tedy s předním oknem zbaveným námrazy v minimální velikosti, anebo s přilepeným op=adaným listím na zadním skle.
dostatečná viditelnost je základ, bez kterého je vám každá další opatrnost k ničemu.
Dobrým zvykem je také mít v autě sluneční brýle, pokud nepoužíváte brýle dioptrické. Zejména když se s kratšími dny slunce nachází stále níž ad horizontem. Díky tomuto jevu může dojít snadněji k oslnění v té nejméně vhodné chvíli.

Myslete i na interiér svého auta. Vyberte si kvalitní gumové koberečky které ochrání podlahu před znečištěním.

A na závěr jedno doporučení a přání:
Jezděte opatrně, předvídejte a neohrožujte nebezpečnou jízdou život svůj, ani ostatních.
Přejeme šťastnou cestu do práce, za zábavou i na dovolenou.

Hledáte konkrétní díl? Kontaktuje nás. Pomůžeme s výběrem a ověříme podle VIN.

Volejte 603 584 895, pište na info@automatejcek.cz nebo použijte tento kontaktní formulář.

Položky označené * jsou povinné.